Pages Menu
TwitterRssFacebook
Categories Menu

Schorzenia kregoslupa

Schorzenia kregoslupa

Schorzenia kregoslupa pomocne może

Schorzenia kregoslupa

Coraz powszechniejszy problem siedzącego trybu życia ludzi powoduje bardzo dużo dolegliwości, m.in. schorzenia kręgosłupa. Dodatkowo kobiety bardziej niż mężczyźni są narażone na problemy z tym narządem ruchu z powodu swojej budowy anatomicznej. Mają słabsze mięśnie i zwiększoną lordozę lędźwiową co sprzyja bólom. Uważa się, że ból kręgosłupa jest jedną z najczęstszych przyczyn wizyt u lekarza pierwszego kontaktu – w końcu dolegliwości są tak poważne, że mogą znacząco utrudniać normalną aktywność. Ogólnie kręgosłup człowieka nie jest idealnie prosty jak struna – posiada naturalne wygięcia zwane kifozą i lordozą. Gorzej jeśli fizjologiczne wygięcia się pogłębiają jednak i z tym można sobie poradzić poprzez gimnastykę korekcyjną i fizykoterapię a w cięższych przypadkach z użyciem gorsetu lub przez leczenie operacyjne.

Schorzenia kregoslupa

Kifoza polega na wygięciu kręgosłupa ku tyłowi na odcinkach piersiowym i krzyżowym. Lordoza to wygięcie na odcinku lędźwiowym i szyjnym w stronę brzuszną. Skolioza powstaje przez noszenie zbyt dużych obciążeń i niewłaściwej postawy oraz w wyniku urazów. Zwyrodnienie kręgosłupa spowodowane jest nadwagą i brakiem ruchu, pomocne może okazać się spanie na twardym materacu. Poranna sztywność i bóle w dolnej partii pleców z czasem będą docierać wyżej – do szyi po czym kręgosłup wygnie się w łuk i zesztywnieje co oznaczać będzie zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa. Zwyrodnienie dotykające kręgów i łączących je krążków międzykręgowych, zwane dyskopatią, powoduje oprócz bólu zaburzenia czucia, niedowłady, zanik mięśni.

Schorzenia kregoslupa

Uważane, za najczęstszą przyczynę bólów pleców. Osteoporoza powstaje w wyniku utraty wraz z wiekiem wapnia w kościach, które stają się kruche i łamliwe. Przy nieodpowiedniej diecie z dużą ilością alkoholu i tytoniu choroba może nastąpić znacznie szybciej. Nasilający się ból w czasie stania chociażby na przystanku autobusowym czy schodzenia ze schodów oznaczać może zwężenie kanału, w którym znajduje się rdzeń kręgowy nazywany stenozą lędźwiową. W sytuacji gdy wykonując czynność znacznie obciążającą kręgosłup, na przykład wyciąganie ciężkich zakupów z bagażnika samochodu, odczuwa się silny i nagły ból w krzyżu a nawet nogach oraz odczuwa się sztywność ciała to można być pewnym, że są to objawy lumbago.

Najdłuższy nerw w naszym ciele czyli nerw kulszowy poddany uciskowi powoduje schorzenie zwane rwą kulszową – bardzo popularna przypadłość u kobiet w ciąży, które pod wpływem ciężaru zaczynają się nienaturalnie wyginać.

Autor: